Hasta kadın görseli

Yaş öksürük olarak da bilinen balgamlı öksürük solunum yolları enfeksiyonuna bağlı olarak gelişen bir durumdur. Balgamlı öksürük birçok hastalığın belirtisi olabilir.

Hasta kadın görseli

Balgam Nedir?

Mukus, solunum yollarını nemli tutmak, bakteri, virüs ve yabancı cisimler gibi dış etkenleri solunum yollarından atmak için mukoza tarafından üretilen kaygan, sulu salgıdır. Balgam ise genellikle enfeksiyonlara bağlı olarak solunum yollarında üretilen mukusun koyulaşmış halidir. Mukus herhangi bir sorun oluşturmaz, ancak solunum yollarında gelişen enfeksiyonlar veya başka hastalıklar nedeniyle balgam artarsa, rahatsız edici olabilir. Bu durumda, vücut üretilen fazla balgamı öksürük yoluyla dışarı atmaya çalışır.

Balgamlı Öksürük Nedir?

Balgamın eşlik ettiği öksürüktür.

Balgamlı Öksürük Nedenleri Nelerdir?

Solunum yolu enfeksiyonları, astım, kalp yetmezliği veya sigara tüketimi gibi faktörler balgamlı öksürüğe yol açabilir.

Balgamlı Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Balgamlı öksürükten kurtulmak için öncelikle öksürüğün nedeninin tespit edilmesi gerekir. Bal tüketmek, balgamın nemlendirilerek atılmasına yardımcı olabilir.
Bal kendi başına ya da ılık bir içecekle karıştırılarak tüketilebilir. Balın 1 yaşından küçük çocuklara verilmesi önerilmez.

Bol sıvı ile birlikte bitki çaylarının tüketilmesi, vücudun susuz bırakılmaması da balgamlı öksürüğü rahatlatmak için önerilir.

Bisolnatur ile Öksürüğünü Rahatlat

Bisolnatur renklendirici, koruyucu, tatlandırıcı, paraben gibi hiçbir katkı maddesi içermez. Aynı zamanda, glüten de içermediği için çölyak hastaları tarafından güvenle kullanılabilir.

Bisolnatur içerdiği doğal şeftali, limon ve portakal aromaları ile hoş bir tada sahiptir. T.C Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç Tıbbi Cihaz Kurumu’na (TİTCK) kayıtlı olan Bisolnatur, 1 yaşından büyük herkes tarafından kullanılabilir. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde ise doktora danışılarak kullanılabilir.

Bisolnatur ürün görseli

Bisolnatur, doğal içeriğiyle boğazda koruyucu bir tabaka oluşturarak, boğazın tahriş olmasını engeller ve kuru öksürüğü rahatlatır. Aynı zamanda, balgamlı öksürükte de balgamı yumuşatarak kolayca atılmasını sağlar.

Bisolnatur’u kullanmadan önce kullanım kılavuzu dikkatle okunmalıdır. Doğru şekilde kullanım için, şişe açılmadan önce iyice çalkalanmalı ve kutu ile birlikte verilen kaşık kullanılmalıdır.

Hamile ve emzirenler doktora danışarak Bisolnatur’ü kullanabilir.

Tüketiciler için önerilen kullanım dozları şu şekildedir (bir doz=bir ölçü kaşığı):

  • 1-6 yaş arasındaki çocuklarda, 1 ölçü kaşığı (5 ml) olmak üzere günde iki doz
  • 6 yaş ve üzerindeki çocuklarda 2 ölçü kaşığı (10 ml) olmak üzere günde iki doz
  • Yetişkinlerde ise 2 ölçü kaşığı (10 ml) olmak üzere günde iki doz (Aynı zamanda, yetişkinlerde, tüketicinin gerekli gördüğü durumlarda kısa aralıklarla 4 defaya kadar kullanılması mümkündür.)

Sağlık Bakanlığı’na kayıtlı olan Bisolnatur’ün 1 yaş üzeri çocuklar için kullanımı uygundur. Yetişkinlerde veya çocuklarda uyku hâline sebep olmaz. Bisolnatur’ün kullanımında, öksürük belirtilerinin bir hafta içinde iyileşmemesi hâlinde doktora veya eczacıya başvurulması önerilir.

Bisolnatur; serin, kuru ve çocukların ulaşamayacağı bir yerde saklanmalıdır. Direkt olarak güneş ışığına maruz bırakılmamalıdır. Şişesi açıldıktan sonra 3 ay içinde tüketilmelidir.

Kaynakça

1. https://www.health.harvard.edu/diseases-and-conditions/cracking-the-cough-code#:~:text=of%20the%20cough.,Wet%20cough,flu%2C%20bronchitis%2C%20or%20pneumonia.

2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30584049/

3. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18435475/

Yayınlama Tarihi: 2021-09-01

Son güncellenme Tarihi: 2021-09-01


Kuru ve Balgamlı Öksürük

Bisolnatur ürün görseli

Doğal içeriği ile öksürüğü rahatlatır, boğaz ağrısını yatıştırır.

Kuru Öksürük ve Boğaz Ağrısı

Bisoldu Şurup ürün görseli

Anında yatıştırıcı etkisi ile kuru öksürüğü rahatlatır, boğaz ağrısını yatıştırır.

Bisoldu Sprey ürün görseli

Semptomların kötüleşmesini önlemek için anında etki ederek öksürüğü rahatlatır, boğaz ağrısını azaltır.

Soğuk Algınlığı Virüslerine Etkili

Bisol Viral ürün görseli

Soğuk algınlığı virüslerini hapseder, etkisiz hale getirir ve sizi korur.

Nereden Satın Alabilirim? harita görseli

Nereden Satın Alabilirim?

Bisolnatur ve Bisolduo’yu eczanelerden reçetesiz satın alabilirsiniz, çocuklarda doktora danışılarak kullanılması gerekmektedir. Size en yakın eczaneyi bulmak için:

Öksürük ve soğuk algınlığını yenmek için ipuçlarımızı keşfedin

Öksürük Nedir? görseli

Öksürük Nedir?

Genelde soğuklarla birlikte kendini gösteren öksürük bazen önemli bir iş görüşmesinde, bazen çok önemli bir sınavda, bazen en mutlu olduğunuz an gibi olmadık yerlerde hayatınızı kâbusa çevirebilir.

Kuru Öksürük Nasıl Geçer, Ne İyi Gelir? görseli

Kuru Öksürük Nasıl Geçer, Ne İyi Gelir?

Normal şartlarda öksürük, son derece doğal bir reflekstir. Vücut; öksürük yoluyla solunum yolundaki yabancı ve/veya zararlı partikülleri ya da mikropları uzaklaştırır. Bununla…

Balgamlı Öksürük görseli

Balgamlı Öksürük

Yaş öksürük olarak da bilinen balgamlı öksürük solunum yolları enfeksiyonuna bağlı olarak gelişen bir durumdur. Balgamlı öksürük birçok hastalığın belirtisi olabilir.