Hapşuran çocuk görseli

Genelde soğuklarla birlikte kendini gösteren öksürük bazen önemli bir iş görüşmesinde, bazen çok önemli bir sınavda, bazen en mutlu olduğunuz an gibi olmadık yerlerde hayatınızı kâbusa çevirebilir. Özellikle uykunun en tatlı, en derin yerinde gelen gece öksürüğü ile tüm düzeniniz altüst olur. Hayatımızı kâbusa çeviren öksürüğü geride bırakmadan önce birlikte tanıyalım.

Öksürük Nedir?

Hayatımızı aniden zorlaştırabilen öksürük, aslında solunum yollarını temizlemeyi amaçlayan bir reflekstir. Ancak oldukça rahatsız edici olabilir, ayrıca hastalığın çevremizdekilere bulaşmasına da neden olur. Çünkü bir öksürükle çevremize 1,5 litre kadar hava püskürtürüz. Püskürttüğümüz bu havada 3000 adet tükürük damlacığı bulunabilir. Bu damlacıklar içlerindeki bakteri, virüsler ve diğer yabancı etmenlerle birlikte saatte 80 km’ye kadar çıkan bir hızla çevremize yayılır. Böylece yayılan bakteri, virüsle veya diğer yabancı etmenler hastalığı çevremizdekilere taşımaya yardımcı olabilir.

Doğru Öksür, Çevreni Koru!

Hastalığı çevremizdekilere bulaştırmamak için doğru şekilde öksürmek çok önemlidir:

 • Öksürürken ağzınızı ve burnunuzu mendille veya dirseğinizin içiyle kapatın.
 • Mendil kullandıysanız, öksürdüğünüz mendili çöpe atın ve hemen ellerinizi yıkayın.
Hapşuran çocuk görseli

Öksürüğünüzü Dinleyin!

Öksürükler temel olarak 2 sınıfa ayırabiliriz. Bunlardan biri üç haftadan kısa süren ani (akut), diğeri ise 8 haftadan uzun süren müzmin (kronik) öksürüktür. Bu sebeple öksürüğünüzü tanımak için onu dinlemek, süresi ve seyrini bir sağlık meslek mensubu ile takip etmek en iyi yol olabilir. Öksürüğünüzün seyri ile ilgili tüm soruları cevapladığınızda aşağıdaki öksürük tipleriyle karşılaştırabilirsiniz.

Öksürük Tipleri Nelerdir?

A. Süresine Göre:

1

Akut Öksürük:

Akut yani üç haftadan kısa süren öksürük genellikle üst ya da alt solunum yolu enfeksiyonlarından kaynaklanır. Akut öksürük grip, soğuk algınlığı, farenjit, bahar alerjisi, bronşit, zatürre, boğmaca hastalığı, tahriş edici madde solumak, akut sinüzit sebepleriyle ortaya çıkabilir. Bu tip bir öksürükle karşı karşıya iseniz, mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurmanız önerilir.

2

Kronik Öksürük:

Kronik öksürük 8 haftadan uzun süren ve nedeni bilinmeyen öksürük olarak bilinmektedir. Sigara kullanımı, geniz akıntısı, mukoza tabakasında kuruluk, astım, solunum yolu alerjileri, bazı ilaçlar, KOAH, tüberküloz, akciğer kanseri kronik öksürüğe neden olabilecek durumlardan bazılarıdır. Çoğu durumda, öksürükte altta yatan ciddi bir hastalık saptanmaz fakat kronik öksürük gibi uzun süre devam eden öksürüklerde daha dikkatli olunması gerekmektedir. Uzun süren öksürükle karşı karşıya iseniz, mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurmanız önerilir.

B. Tipine Göre:

1

Kuru Öksürük:

Kuru öksürük, ciddi artış gösterdiği zaman özellikle gece yaşanıyorsa hayat kalitesini olumsuz etkileyebilir. Genellikle balgam üretimi olmayan öksürük olarak tanımlanan bu vaka, astım gibi durumlarda nadiren balgam üretimiyle de kendini gösterebilir. Kuru öksürükle birlikte göğüste ağrı, yanma ve yutma güçlüğü gibi belirtileri de vardır. Kuru öksürüğe yol açan yaygın nedenler astım, viral üst solunum yolu enfeksiyonları, çevresel tahriş edici maddeler, geniz akıntısı ve boğmaca hastalığı olabilir. Bu tip bir öksürükle karşı karşıya iseniz, mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurmanız önerilir.

2

Balgamlı Öksürük:

Soğuk algınlığı ve gribin neden olabileceği, balgamlı öksürük, balgam üretimi görülen öksürük olarak tanımlanır. Boğazda bir şey sıkışmış gibi bir hisse neden olur. Balgamlı öksürüğe neden olan diğer etmenler bronşit, zatürre, kronik obstrüktif akciğer hastalıkları olabilir. But tip bir öksürükle karşı karşıya iseniz, mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurmanız önerilir.

Öksürük Neden Olur?

Öksürük genellikle virüslerden kaynaklanabilir. Akut ya da kronik öksürük farklı nedenlerle ortaya çıkar. Akut yani 3 haftadan daha kısa süren öksürük genellikle üst yada alt solunum yolu enfeksiyonundan kaynaklanabilir.

Üst ve alt solunum yollarını etkileyerek öksürüğe neden olabilen durumları bazılar aşağıda sıralanmıştır;

Akut Öksürüğe neden olabilen durumlar

 • Grip
 • Akut Sinüzit
 • Soğuk Algınlığı
 • Farenjit
 • Bahar Alerjisi
 • Bronşit
 • Zatürre
 • Boğmaca
 • Tahriş edici madde solumak

Kronik öksürüğe neden olabilen durumlardan bazıları şunları içerir;

 • Sigara kullanımı
 • Geniz akıntısı
 • Solunum yollarını döşeyen mukoza tabakasında kuruluk
 • Gastroözofageal reflü hastalığı
 • Astım
 • Solunum yolu alerjileri
 • Bazı ilaçlar (Örneğin ACE inhibitörleri)
 • Kistik Fibrozis
 • KOAH
 • Üst solunum yolu ve yutma kaslarının kaslarının koordinasyonunu zayıflatan parkinsonizim gibi nörümüsküler hastalıklar
 • Tüberküloz
 • Akciğer mantar enfeksiyonları
 • Akciğer embolisi
 • Akciğer kanseri

Öksürükten Nasıl Etkileniriz?

Uzun süren şiddetli öksürük çoğu zaman vücudunuzu bitkin düşürebilir. Böylece günlük rutininizi bozabilir.

Özellikle gece gelen öksürüklerle bozulan uyku düzeniniz günlük hayatınızı sekteye uğratabilir. Bu yüzden okul veya işinizde sürekli bir yorgunluk, uykusuzluk ve verimsizlik hissedebilirsiniz. Ailenizle veya arkadaşlarınızla birlikteyken gelen ani öksürükler yüzünden bazen konuşmakta bile güçlük çekebilirsiniz.

Tüm bu durumların önüne geçmek için öksürük iyice şiddetlenmeden önce önlem almanız, öksürüğünüzü takip etmeniz sağlığınız için iyi olacaktır. Bu tip bir öksürükle karşı karşıya iseniz, mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurmanız önerilir.

Çocuklarda Öksürük

Pek çok etken yetişkinlerdeki gibi, çocuklarda da öksürüğe neden olabilir. Bu sebeple beslenme düzeni de çocukları öksürükten korumada önemli bir etmendir. Yeterli ve kaliteli çocukların bağışıklık sistemi güçlenir, bakteri ve virüslere karşı dirençli hale gelerek öksürükten kısa sürede kurtulabilirler.

Çocuklarda Öksürüğe İyi Gelen Destekleyici İçerik: Bal

İlk destekleyici içerik olarak akıllara bal gelmektedir. Bir yaşın üzerindeki çocuklara bal verilerek özellikle gece öksürüklerinin etkisi azaltılması amaçlanır. Bal, nadiren de olsa alerjik reaksiyona neden olabilir, bu nedenle çocuklarda kullanmadan önce hekiminize danışmanız önerilir.

Öksürük Tedavisinde Kekiğin Önemi

Bal dışında öküsürük tedavisi için kullanabileceğiniz bir diğer destekleyici ise kekiktir. Kekik yapraklarındaki flavonoid adı verilen bileşik, antioksidan etki gösterir.

Öksürüğün Etkili Çözümü

Kendinizi ve sevdiklerinizi öksürükten korumak için doğru adımları attığınızdan emin misiniz? Bazen ne yaparsanız yapın, zamansız gelen öksürük bir türlü peşinizi bırakmaz. Bu yetmiyormuş gibi bir de uykusuzluk, yorgunluk ve iş yerinde verimsizlik gibi can sıkıcı durumlar öksürükle birlikte hayatınıza girer. “Bu öksürük nasıl geçer?” sorusu kafanızın içinde dönüp durur ama endişelenmeyin doğru adımlarla öksürüğü yenmek mümkün.

Böyle durumlarda bolca su tüketmek, düzenli uyku ve sporla vücudu dinç tutmak, havasız ve tozlu ortamlardan uzak durmak, doğal gıdalarla düzenli beslenerek bağışıklık sistemini desteklemek öksürüğe karşı ev ortamında alabileceğiniz basit önlemlerden bazılarıdır.

Öksürükten korunmanın bir başka önemli yolu da hijyendir. Bakteri ve virüslerden korunmak için gün içerisinde sık sık eller yıkanmalı ve vücut temizliğine çok dikkat edilmelidir. Özellikle toplu taşımalara, kabalık ortamlarda ekstra dikkat edilmeli ve mutlaka bu ortamlardan çıktıktan sonra eller yıkanmalıdır.

Ne kadar önlem alıp hijyen kurallarına dikkat etseniz de bazen öksürük sizi aniden yakalayabilir.. İşte böyle durumlarda, her an elinizin altında bulunması gereken doğal içeriğe sahip bir üründen yardım almanız gerekebilir.

Bisolnatur özellikle üst solunum yolları ile ilişkili öksürüklerin (kuru ve balgamlı öksürük) giderilmesinde kullanılan bir tıbbi cihazdır.

Bisolnatur tahriş olan mukoza üzerinde iki farklı şekilde mekanik etki sergiler.

 • Mukusun nemlenmesini destekleyerek fizyolojik olarak atilmasını kolaylaştırır.
 • Mukoza üzerinde bir “film” oluşturarak tahriş eden dış etkenler ile temasını engeller.

Yayınlama Tarihi: 2021-09-01

Son güncellenme Tarihi: 2021-09-01


Kuru ve Balgamlı Öksürük

Bisolnatur ürün görseli

Doğal içeriği ile öksürüğü rahatlatır, boğaz ağrısını yatıştırır.

Kuru Öksürük ve Boğaz Ağrısı

Bisoldu Şurup ürün görseli

Anında yatıştırıcı etkisi ile kuru öksürüğü rahatlatır, boğaz ağrısını yatıştırır.

Bisoldu Sprey ürün görseli

Semptomların kötüleşmesini önlemek için anında etki ederek öksürüğü rahatlatır, boğaz ağrısını azaltır.

Soğuk Algınlığı Virüslerine Etkili

Bisol Viral ürün görseli

Soğuk algınlığı virüslerini hapseder, etkisiz hale getirir ve sizi korur.

Nereden Satın Alabilirim? harita görseli

Nereden Satın Alabilirim?

Bisolnatur ve Bisolduo’yu eczanelerden reçetesiz satın alabilirsiniz, çocuklarda doktora danışılarak kullanılması gerekmektedir. Size en yakın eczaneyi bulmak için:

Öksürük ve soğuk algınlığını yenmek için ipuçlarımızı keşfedin

Öksürük Nedir? görseli

Öksürük Nedir?

Genelde soğuklarla birlikte kendini gösteren öksürük bazen önemli bir iş görüşmesinde, bazen çok önemli bir sınavda, bazen en mutlu olduğunuz an gibi olmadık yerlerde hayatınızı kâbusa çevirebilir.

Kuru Öksürük Nasıl Geçer, Ne İyi Gelir? görseli

Kuru Öksürük Nasıl Geçer, Ne İyi Gelir?

Normal şartlarda öksürük, son derece doğal bir reflekstir. Vücut; öksürük yoluyla solunum yolundaki yabancı ve/veya zararlı partikülleri ya da mikropları uzaklaştırır. Bununla…

Balgamlı Öksürük görseli

Balgamlı Öksürük

Yaş öksürük olarak da bilinen balgamlı öksürük solunum yolları enfeksiyonuna bağlı olarak gelişen bir durumdur. Balgamlı öksürük birçok hastalığın belirtisi olabilir.