Öksüren çocuk görseli

İnsanlarda üst solunum yolları, mukus adı verilen yapışkan bir madde üretir. Üretilen bu mukus, solunum sırasında dışarıdan havayla birlikte alınan yabancı partiküllerin tutulmasını sağlar. Böylece yabancı partiküller daha alt solunum yollarına inemez. Bu mekanizma sayesinde vücut kendini enfeksiyonlardan korumuş olur. Solunum yollarında üretilen mukusun tahriş olduğu durumlarda ise vücut bu tahriş edici maddeden kurtulmak için öksürük refleksini devreye sokar.

Öksürük Nedir

Öksürük, hava yollarında var olan mukus, mikroorganizma ve diğer yabancı maddelerin vücut dışına atılmasını sağlayan bir reflekstir. reflekstir. Öksürük özellikle çocuklarda çok sık olarak ortaya çıkan bir problemdir. Genellikle kış aylarında ve okul döneminde kendini gösteren öksürük, çocuğun gün içerisinde rahat olmasını, gece huzurlu bir uyku uyumasını engelleyebilir. Ayrıca öksürük ile havaya saçılan partiküller; çocuğun enfeksiyonu kardeşlerine, kreş veya okul arkadaşlarına bulaştırmasına neden olabilir. Dolayısıyla tek bir kişide başlayan rahatsızlık, salgına dönüşebilir. Çocuğun öksürüğü çabuk atlatması, çevresindeki kişilere hastalığı yaymaması için ebeveynler mutlaka öksürük rahatlatıcı ve boğazdaki tahrişi yatıştıran çözümlere yönelmelidir.

Çocuklarda Öksürük Nedenleri Nelerdir?

Çocuklarda öksürük, ebeveynlerin en sık karşılaştığı problemlerden biridir. Her ne kadar öksürük vücudun yabancı madde ve mikroplardan kendini korumak için geliştirdiği bir refleks olsa da çocukların sık sık öksürüğe yakalanması ebeveynleri endişelendirir. Öksürük pek çok farklı duruma bağlı olarak ortaya çıkabilir. Ancak öksürük genellikle ciddi bir problemin göstergesi değildir. Bu nedenle aileler çocukları öksürüğe yakalandığında korkmamalı, çocuğun öksürüğünü hafifletecek çözümlere başvurmalıdır.

Öksürük, kuru ve balgamlı olmak üzere iki farklı alt gruba ayrılabilir. Balgamlı veya diğer adıyla ıslak öksürük, öksürürken balgam adı verilen mukusun dışarı atıldığı ya da dışarı atılıyormuş gibi seslerin çıktığı gruptur. Yani balgamlı öksürük olan bir kişide öksürürken biraz daha hırıltılı sesler duyulur. Kuru öksürük ise herhangi bir balgam çıkışının olmadığı, boğazda birikmiş bir mukus sesinin alınmadığı öksürük türüdür. Kuru ve ıslak öksürüğe sebep olan hastalıklar farklıdır ama bazı rahatsızlıklar hem kuru hem de ıslak öksürük gelişmesine yol açabilir.

Öksüren çocuk görseli

Çocuklarda Kuru Öksürük Sebepleri Nelerdir?

Kuru yani balgamsız öksürük, farklı rahatsızlıklara bağlı olarak oluşur. Kuru öksürük, solunum yollarında mukus artışı olmaksızın öksürme refleksinin artış gösterdiği bir durumdur. Aslında kuru öksürük; farenks yani halk arasında boğaz olarak bilinen yapıdaki irritasyona, tahrişe bağlı olarak ortaya çıkar.

Çocuğunuzun öksürüğünün kuru mu yoksa balgamlı mı olduğunu anlamak için öksürürken çocuğunu dinleyebilirsiniz. Çocuğunuz öksürürken temiz olarak adlandırılabilecek bir ses geliyorsa boğazından hırıltı benzeri bir ses gelmiyorsa öksürük türünü kuru olarak belirleyebilirsiniz.

Çocuklarda kuru öksürükle birlikte hapşırma, baş ağrısı, kırgınlık gibi belirtiler görülebilir. Eğer çocuğunuz okuldan, kreşten geldiğinde halsizlik, iyi hissetmeme tarifliyor ve öksürüyorsa hastalık kapmış olabilir. Bu gibi durumlarda öksürüğü rahatlatmak çocuğun kendini daha hızlı toparlamasını sağlayabilir. Çünkü kuru öksürük gece yatarken şiddetini artırıp çocuğunuzun uykusunu bozabilir. Yeterince uyuyamayan, dinlenemeyen çocuk ise hem daha geç toparlanır hem de gün içerisinde enerjisini yükseltemez.

Çocuklarda Balgamlı Öksürük Sebepleri Nelerdir?

Islak ya da diğer adıyla balgamlı öksürük, solunum yollarında mukus salgısının artması sonucu ortaya çıkar. Aslında mukus, solunum yollarının sağlığını koruyan, dışarıdan alınan irritan maddelerin solunum epiteline zarar vermesini engelleyen bir maddedir. Ancak bazı durumlarda mukus, olması gerekenden daha fazla salgılanır. Fazla mukus, solunum yollarında tıkanıklık hissi oluşturarak nefes alıp vermeyi zorlaştırabilir. Vücut bu fazla mukustan kurtulmak için öksürük refleksini devreye sokar. Çocuklarda mukus salgısını artıran durumlar balgamlı öksürüğe neden olur. Aileler çocuklarının ıslak öksürük sorunu yaşadıklarını, öksürürken balgam çıkarmasından anlayabilir. Ancak özellikle küçük çocuklar, öksürükle balgam çıkaramayabilir. Bu durumda aileler çocuklarının öksürük sırasında hırıltılı sesler çıkardığını, çocuğun boğazında bir şey takılıyormuş hissinin oluştuğunu gözlemleyebilir.

Balgamlı öksürük şikayeti olan çocuklarda burun akıntısı, burun tıkanıklığı, ateş gibi belirtiler de görülebilir. Bu belirtilere ek olarak ek olarak özellikle küçük yaştaki çocuklarda, öksürük atakları sonrası iç çekme benzeri bir nefes alma davranışı izlenebilir. Bu durum çocuğun öksürürken yeterince nefes alamamasından kaynaklanır. Öksürük atağı bittiğinde derin bir nefes alan çocukta bu soluk alma davranışı iç çekme şeklinde ortaya çıkar.

Öksüren çocuk görseli

Balgamlı öksürük sorunu yaşayan çocukların öksürük atakları gece saatlerinde artış gösterebilir. Bunun sebebi artmış mukusun gündüz vakitlerinde burunda toplanmasıdır. Ancak saat ilerleyip çocuk yattığında mukus salgısı daha aşağılara iner. Boğaz bölgesine inen mukus, öksürme refleksini uyarır. Dolayısıyla çocuklar gece saatlerinde daha sık öksürük atağı yaşar.

Hem balgamlı hem de kuru öksürük, çocukların boğazını tahriş edebilir. Bu irritasyon, hastalığa bağlı tahrişle birleştiğinde solunum yollarında ciddi bir hasar ortaya çıkabilir. Sık sık ya da uzun süre öksüren çocuklarda, boğazda yer alan ses telleri de etkilenebilir ve ses kısıklığı ortaya çıkabilir. Öksürüğe bağlı ses kısıklığı, çocukların hem eğitim hem de sosyal hayatını etkileyen bir durumdur. Aileler, çocuklarının ses tellerinin bu denli etkilenmesine engel olmak için öksürük kronik ve şiddetli bir hal almadan müdahale etmelidir. Çocuktaki öksürüğü rahatlatmak aynı zamanda ses tellerinin de korunmasına yardımcı olur.

Çocuklarda Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Çocuklarda öksürük genellikle kendiliğinden geçen bir durumdur. Ancak bazen öksürüğün altında ciddi bir rahatsızlık yatabilir. Özellikle uzun süre geçmeyen kronik öksürük, kanlı öksürük, öksürüğe eşlik eden yüksek ateş gibi durumların varlığında çocuklar mutlaka bir sağlık kuruluşuna götürülmelidir.

Zaten bir çocuk yıl boyu pek çok kez basit viral enfeksiyon geçirir, pek çok kez öksürük sorunuyla karşılaşır. Dolayısıyla bu gibi durumlarda aileler, her zaman ilaca başvurmak yerine basit ve doğal çözümlerle öksürük yatıştırmaya çalışabilir.

Çocuklarda öksürüğün geçirilmesi için uygulanabilecek ilk yöntem nemli havadır. Hava nemlendirici cihazlarla odanızın veya duşta sıcak suyu açıp banyo havasının, nemli olmasını sağlayabilirsiniz. Çocuğunuzun bu nemli havayı 20 dakika kadar solumasını sağlamak, öksürüğü hafifletmeye yardımcı olabilir.

Ilık sıvılar tüketmek de çocukların boğazının rahatlamasına katkıda bulunur. Ilık süt, bitki çayı veya sadece su bile bu konuda size yardımcı olabilir. Öksürüğün yanı sıra viral enfeksiyon gibi durumlarda da bol sıvı tüketmek hastalığın daha çabuk atlatılmasını sağlayabilir.

Hava nemlendirici görseli

Dinlenme, öksürüğün geçirilmesinde önemlidir. Çocuğun çok aktif hareket etmemesi, sesini çok fazla kullanmaması öksürüğün daha çabuk gitmesine yardımcı olabilir. Dinlenme hem öksürüğün hem de hastalığın daha iyiye gitmesi için bu denli önemli iken öksürük atakları çocuğun dinlenmesine engel olabilir. Özellikle gece saatlerinde artan öksürük krizleri çocuğun uykusunu böler, çocuk sabah yeterince dinlenmemiş olarak kalkar. Dolayısıyla ebeveynler çocuğunun daha iyi dinlenebilmesi için öksürük rahatlatıcı şuruplar kullanabilir. Böylece çocuk daha rahat uyur, daha iyi dinlenir.

Öksürük sorunu yaşayan çocuklarda hijyene çok dikkat edilmelidir. Öksürürken çocuğun ağzının ve burnunun kapatılması, çocuktaki partiküllerin çevreye yayılmasını önler. Çocuğun ellerini sık sık yıkamak ve çocuğa duş aldırmak da hijyenin önemli bir parçasıdır. Ailelerin hem kendilerinin hijyen kurallarına uyması hem de çocuklarına bu kuralları öğretmesi, çocuğun ileride öksürük sorunu yaşamasının önüne geçmek için yardımcıdır.

Bisolnatur ile Öksürüğünü Rahatlat

Bisolnatur ürün görseli
Detaylı bilgi almak için tıklayın

Bisolnatur, doğal içerikli bir öksürük şurubudur. Farklı bir deyişle Bisolnatur kimyasal bir ilaç değildir. Çocuğunuzda oluşabilecek hem kuru hem de balgamlı öksürüğü rahatlatır.

Okulların, kreşlerin açılmasıyla birlikte çocuklarda görülen solunum yolu hastalıkları sayısında ciddi bir artış görülür. Solunum yolu hastalıklarının en önemli belirtilerinden biri öksürük olduğu için bu dönemde, çocuklar arasında öksürük yaygınlaşabilir. Öksürük çocuğunuzun huzurunu kaçırır, kreşte veya okuldaki uyumunu bozar. Çocuğunuz öksürük nedeniyle okula gidemeyebilir. Bu durum çocuğunuzun gerek akademik gerek de sosyal anlamda arkadaşlarından geri kalmasına yol açabilir. Çocuğunuzun okul hayatının kesintiye uğramaması, her sabah sağlıklı bir şekilde okuluna gidebilmesi için bitkisel içerik ve baldan oluşan öksürük şurubu Bisolnatur’a başvurabilirsiniz. Doğal içerikli öksürük şurubu Bisolnatur, kuru ve balgamlı öksürüğü rahatlatır, çocuğunuzun sağlığını desteklemek için güvenilir bir çözümdür.

Okulla Birlikte Başlayan Öksürüğe Bisolnatur Nasıl Etki Eder?

Bisolnatur, okulların açılmasıyla sık sık öksürük problemi yaşayan çocuklarda öksürüğü rahatlatır, boğazdaki tahrişi yatıştırır, balgamın atılmasını kolaylaştırır. Peki tüm bunları nasıl yapar? Bisolnatur, içerisinde Poliflav M.A. kompleksi içerir. Bu kompleks, mızrak yapraklı sinir otundan elde edilen polisakkarit fraksiyonu ile kekikten ekstre edilen flavonoid fraksiyonundan oluşur. Bisolnatur ayrıca mukoadezif yani mukoza yapısına yapışma özelliği olan balı da içeriğinde barındırır. Poliflav M.A. kompleksi ve bal birlikte mukoza tabakasının üzerine bir ‘film’ tabakası oluşturur. Bu tabaka, mukozanın dış çevreden irritan yani tahriş edici maddelerle temas etmesini önler. Böylece mukoza tahrişine bağlı ortaya çıkan öksürük refleksi yatıştırılmış olur. Poliflav M.A. kompleksi ve bal ayrıca mukusun nemlendirilmesini destekleyerek vücuttan atılımını kolaylaştırır. Bisolnatur tüm bu özellikleri sayesinde çocuğunuzun sağlığını korumada yardımcıdır.

Okul çantalı çocuklar görseli

Öksürüğü rahatlatıcı etkiye sahip Bisolnatur, doğal şeftali, portakal ve limon aromalarını içerir. İçerdiği bu lezzetli aromalar sayesinde çocuğunuza Bisolnatur içirirken zorluk yaşamazsınız. Bisolnatur, ailelerin en büyük çekincelerinden biri olan koruyucu madde açısından da oldukça güvenilirdir. Dolayısıyla çocuğunun sağlığını doğal yollarla korumak isteyen ebeveynler, Bisolnatur’u tercih edebilir. Bisolnatur öksürük şurubu hiçbir renklendirici, koruyucu, tatlandırıcı içermez. Ayrıca Bisolnatur’da gluten ve paraben bulunmaz.

Bisolnatur ebeveynlerin gönül rahatlığıyla tercih edebileceği bir üründür. Ayrıca Bisolnatur, Sağlık Bakanlığı onaylıdır ve 1 yaşından büyük herkesin kullanımına uygundur.

“Bisolnatur’u hangi ölçülerde kullanacağım?’’ sorusu, çok sayıda anne baba tarafından sorulmaktadır. Bisolnatur, 1-6 yaş arası çocuklara her seferinde bir ölçü (5 ml) olmak üzere günde iki kez verilmelidir. 6 yaş üstü çocuklar için ise her seferinde 2 ölçü (10 ml) olarak günde iki kez kullanımı uygundur. Bisolnatur sadece çocuklarda değil yetişkinlerde de etkilidir. Öksürük sorunu yaşayan yetişkinler de Bisolnatur’dan fayda görür. Öksürüğünü rahatlatmak isteyen yetişkinler Bisolnatur’u ihtiyaca göre günde 4 kereye kadar kullanabilir. Yetişkinlerin de her seferinde iki ölçek (10 ml) kullanması tavsiye edilmektedir.

“Bisolnatur’u ne kadar süre kullanmalıyım?’’ sorusu ailelerin merak ettiği bir diğer husustur. Bisolnatur’u, gerek çocuğunuzda gerekse kendinizde öksürük şikayeti geçene kadar kullanabilirsiniz. Çünkü Bisolnatur ilaç değildir, öksürüğü rahatlatır ve sağlığın korunmasına yardımcı olur. Ancak öksürük şikayeti bir haftadan uzun süredir devam ediyorsa, öksürüğe eşlik eden ateş gibi belirtiler varsa doktora başvurmanız faydalı olur.

Çocuklarınızın öksürük nedeniyle okul hayatlarının aksamasını istemiyorsanız size en yakın eczaneden Bisolnatur’u satın alabilirsiniz! Sağlıklı günler dileriz.

Yayınlama Tarihi: 2021-09-01

Son güncellenme Tarihi: 2021-09-01


Kuru ve Balgamlı Öksürük

Bisolnatur ürün görseli

Doğal içeriği ile öksürüğü rahatlatır, boğaz ağrısını yatıştırır.

Kuru Öksürük ve Boğaz Ağrısı

Bisoldu Şurup ürün görseli

Anında yatıştırıcı etkisi ile kuru öksürüğü rahatlatır, boğaz ağrısını yatıştırır.

Bisoldu Sprey ürün görseli

Semptomların kötüleşmesini önlemek için anında etki ederek öksürüğü rahatlatır, boğaz ağrısını azaltır.

Soğuk Algınlığı Virüslerine Etkili

Bisol Viral ürün görseli

Soğuk algınlığı virüslerini hapseder, etkisiz hale getirir ve sizi korur.

Nereden Satın Alabilirim? harita görseli

Nereden Satın Alabilirim?

Bisolnatur ve Bisolduo’yu eczanelerden reçetesiz satın alabilirsiniz, çocuklarda doktora danışılarak kullanılması gerekmektedir. Size en yakın eczaneyi bulmak için:

Öksürük ve soğuk algınlığını yenmek için ipuçlarımızı keşfedin

Öksürük Nedir? görseli

Öksürük Nedir?

Genelde soğuklarla birlikte kendini gösteren öksürük bazen önemli bir iş görüşmesinde, bazen çok önemli bir sınavda, bazen en mutlu olduğunuz an gibi olmadık yerlerde hayatınızı kâbusa çevirebilir.

Kuru Öksürük Nasıl Geçer, Ne İyi Gelir? görseli

Kuru Öksürük Nasıl Geçer, Ne İyi Gelir?

Normal şartlarda öksürük, son derece doğal bir reflekstir. Vücut; öksürük yoluyla solunum yolundaki yabancı ve/veya zararlı partikülleri ya da mikropları uzaklaştırır. Bununla…

Balgamlı Öksürük görseli

Balgamlı Öksürük

Yaş öksürük olarak da bilinen balgamlı öksürük solunum yolları enfeksiyonuna bağlı olarak gelişen bir durumdur. Balgamlı öksürük birçok hastalığın belirtisi olabilir.