Hapşuran çocuk görseli

Öksürük

Öksürük; tıpkı göz kapaklarının açılıp kapanması gibi istemli ya da istemsiz olarak gerçekleşebilen, vücudun kendisini korumak için için başvurduğu reflekslerden birisidir. Solunum yolunda bulunan yabancı maddeleri, tozu, mikropları veya virüsleri vücut dışına atmaya yardımcı olur.

Öksürük aynı zamanda vücudumuzla ilgili bir sinyal vericidir. Örneğin, solunum yolu enfeksiyonlarına bağlı solunum yollarının tahriş olması öksürüğe sebep olabilir. Öksürük, balgamlı olabileceği gibi balgamsız da olabilir.

Kuru Öksürük Nedir?

Eğer öksürükle beraber boğazda balgam (tıpta mukus olarak da bilinir) bulunmuyorsa, buna kuru öksürük denir. Tozlu, havasız ortamlarda bulunmak ve sigara dumanına maruz kalmak da kuru öksürüğü tetikleyebilir.

Kuru Öksürük Nedenleri Nelerdir?

Kuru öksürük oldukça rahatsız edici olabilir. Genellikle kış aylarında veya soğuk havalarda ortaya çıkar. Kuru öksürüğün en çok bilinen nedenleri arasında virüsler sebebiyle oluşan solunum yolu enfeksiyonları gelir. Diğer sebepler arasında ise alerji, havada bulunan ve boğazı irrite edebilecek partiküller ve uzun süre kuru hava solumak bulunur. Bazı ilaçların yan etkileri de kuru öksürüğe sebep olabilir. Tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19’un semptomlarından birisi de kuru öksürüktür.

Geçmeyen Kuru Öksürük Nedir, Geçmeyen Kuru Öksürükte Neye Dikkat Edilmelidir?

Soğuk algınlığına bağlı öksürük 3 haftaya kadar sürebilir. Öksürüğün kendiliğinden geçmesi beklenilebilir ancak her öksürük kendiliğinden geçmeyebilir. Özellikle solunum yolu enfeksiyonlarına bağlı olarak görülebilen öksürükten en fazla etkilenenler küçük çocuklardır.

Enfeksiyona bağlı öksürük, ortaya çıktığında haftalarca sürebilir ve birçok olumsuz sonuca yol açabilir. Yoğun öksürük nöbetleri gece uyumayı da engelleyebilir. Böyle durumlarda, vakit kaybetmeden tedaviye başlanmalıdır. "Kuru Öksürük Nasıl Geçer?" sayfamızdan daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Hapşuran çocuk görseli

Kuru Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Bulunulan ortamın havası kuru veya nemsiz ise havalandırmak veya ortamın nem dengesine dikkat etmek, sigara veya tütün ürünlerinden uzak durmak ve bu ürünlerin kullanıldığı ortamlarda bulunmamak kuru öksürükten kaçınmak için alınabilecek önlemler arasındadır. Kuru öksürüğün ortaya çıktığı ve rahatsızlık oluşturduğu durumlarda, boğazı rahatlatmak için bal tüketilebilir. Bal, tek başına tüketildiğinde bile öksürüğü rahatlatıcı etkiye sahiptir. Bitki çayları ile de tahriş olan boğaz rahatlatılabilir.

Bisolnatur ile Öksürüğünü Rahatlat

Bisolnatur ürün görseli

Bisolnatur, doğal içeriğiyle boğazda koruyucu bir tabaka oluşturarak, boğazın tahriş olmasını engeller ve kuru öksürüğü rahatlatır. Aynı zamanda, balgamlı öksürükte de balgamı yumuşatarak kolayca atılmasını sağlar.

Bisolnatur’ün İçeriği

Doğal içerikli Bisolnatur, patentli Poliflav M.A. kompleksi ve bal içerir.

Bisolnatur ürün görseli

Poliflav M.A. kompleksi

Mızrak yapraklı sinirotundan elde edilen polisakkarit fraksiyonu ile kekikten elde edilen flavonoid fraksiyonundan oluşur.

Bisolnatur ürün görseli

Bal

Doğadaki en eski şifa kaynaklarından biri olan bal, solunum yollarında kayganlaştırıcı bir etkiye sahiptir. Öksürüğün sebep olduğu boğaz tahrişini rahatlatır.

Bisolnatur’ün Özellikleri

Doğal içeriğiyle öksürüğü rahatlatan Bisolnatur renklendirici, koruyucu, tatlandırıcı, paraben gibi hiçbir katkı maddesi içermez. Aynı zamanda, glüten de içermediği için çölyak hastaları tarafından güvenle kullanılabilir.

Bisolnatur içerdiği doğal şeftali, limon ve portakal aromaları ile hoş bir tada sahiptir. T.C Sağlık Bakanlığı TİTCK’na* kayıtlı olan Bisolnatur, 1 yaşından büyük herkes tarafından kullanılabilir. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde ise doktora danışılarak kullanılabilir.

*Türkiye İlaç Tıbbi Cihaz Kurumu

Bisolnatur Nasıl Kullanılır?

Bisolnatur’u kullanmadan önce kullanım kılavuzu dikkatle okunmalıdır. Doğru şekilde kullanım için, şişe açılmadan önce iyice çalkalanmalı ve kutu ile birlikte verilen kaşık kullanılmalıdır.

Hamile ve emzirenler doktora danışarak Bisolnatur’ü kullanabilir.

Tüketiciler için önerilen kullanım dozları şu şekildedir (bir doz=bir ölçü kaşığı):

  • 1-6 yaş arasındaki çocuklarda, 1 ölçü kaşığı (5 ml) olmak üzere günde iki doz
  • 6 yaş ve üzerindeki çocuklarda 2 ölçü kaşığı (10 ml) olmak üzere günde iki doz
  • Yetişkinlerde ise 2 ölçü kaşığı (10 ml) olmak üzere günde iki doz (Aynı zamanda, yetişkinlerde, tüketicinin gerekli gördüğü durumlarda kısa aralıklarla 4 defaya kadar kullanılması mümkündür.)

Sağlık Bakanlığı’na kayıtlı olan Bisolnatur’ün 1 yaş üzeri çocuklar için kullanımı uygundur. Yetişkinlerde veya çocuklarda uyku hâline sebep olmaz. Bisolnatur’ün kullanımında, öksürük belirtilerinin bir hafta içinde iyileşmemesi hâlinde doktora veya eczacıya başvurulması önerilir.

Bisolnatur Saklama Koşulları

Bisolnatur; serin, kuru ve çocukların ulaşamayacağı bir yerde saklanmalıdır. Direkt olarak güneş ışığına maruz bırakılmamalıdır. Şişesi açıldıktan sonra 3 ay içinde tüketilmelidir.

Kaynakça

https://www.nhsinform.scot/illnesses-and-conditions/lungs-and-airways/cough

https://www.healthline.com/health/dry-cough

https://www.medicalnewstoday.com/articles/324912

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4298918/

https://toraks.org.tr/site/sf/wgmf/rfic/15125ff5f6335aaa991ff9c7eb9b3da31342596692d7d327f6fea00143831536.pdf

Yayınlama Tarihi: 2021-09-01

Son güncellenme Tarihi: 2021-09-01


Kuru ve Balgamlı Öksürük

Bisolnatur ürün görseli

Doğal içeriği ile öksürüğü rahatlatır, boğaz ağrısını yatıştırır.

Kuru Öksürük ve Boğaz Ağrısı

Bisoldu Şurup ürün görseli

Anında yatıştırıcı etkisi ile kuru öksürüğü rahatlatır, boğaz ağrısını yatıştırır.

Bisoldu Sprey ürün görseli

Semptomların kötüleşmesini önlemek için anında etki ederek öksürüğü rahatlatır, boğaz ağrısını azaltır.

Soğuk Algınlığı Virüslerine Etkili

Bisol Viral ürün görseli

Soğuk algınlığı virüslerini hapseder, etkisiz hale getirir ve sizi korur.

Nereden Satın Alabilirim? harita görseli

Nereden Satın Alabilirim?

Bisolnatur ve Bisolduo’yu eczanelerden reçetesiz satın alabilirsiniz, çocuklarda doktora danışılarak kullanılması gerekmektedir. Size en yakın eczaneyi bulmak için:

Öksürük ve soğuk algınlığını yenmek için ipuçlarımızı keşfedin

Öksürük Nedir? görseli

Öksürük Nedir?

Genelde soğuklarla birlikte kendini gösteren öksürük bazen önemli bir iş görüşmesinde, bazen çok önemli bir sınavda, bazen en mutlu olduğunuz an gibi olmadık yerlerde hayatınızı kâbusa çevirebilir.

Kuru Öksürük Nasıl Geçer, Ne İyi Gelir? görseli

Kuru Öksürük Nasıl Geçer, Ne İyi Gelir?

Normal şartlarda öksürük, son derece doğal bir reflekstir. Vücut; öksürük yoluyla solunum yolundaki yabancı ve/veya zararlı partikülleri ya da mikropları uzaklaştırır. Bununla…

Balgamlı Öksürük görseli

Balgamlı Öksürük

Yaş öksürük olarak da bilinen balgamlı öksürük solunum yolları enfeksiyonuna bağlı olarak gelişen bir durumdur. Balgamlı öksürük birçok hastalığın belirtisi olabilir.