Öksürük ve soğuk algınlığını yenmek için ipuçlarımızı keşfedin

Öksürük Nedir? görseli

Öksürük Nedir?

Genelde soğuklarla birlikte kendini gösteren öksürük bazen önemli bir iş görüşmesinde, bazen çok önemli bir sınavda, bazen en mutlu olduğunuz an gibi olmadık yerlerde hayatınızı kâbusa çevirebilir.

Kuru Öksürük Nasıl Geçer, Ne İyi Gelir? görseli

Kuru Öksürük Nasıl Geçer, Ne İyi Gelir?

Normal şartlarda öksürük, son derece doğal bir reflekstir. Vücut; öksürük yoluyla solunum yolundaki yabancı ve/veya zararlı partikülleri ya da mikropları uzaklaştırır. Bununla…

Balgamlı Öksürük görseli

Balgamlı Öksürük

Yaş öksürük olarak da bilinen balgamlı öksürük solunum yolları enfeksiyonuna bağlı olarak gelişen bir durumdur. Balgamlı öksürük birçok hastalığın belirtisi olabilir.

Kuru Öksürük Nedir, Nedenleri Nelerdir? görseli

Kuru Öksürük Nedir, Nedenleri Nelerdir?

Öksürük; tıpkı göz kapaklarının açılıp kapanması gibi istemli ya da istemsiz olarak gerçekleşebilen, vücudun kendisini korumak için başvurduğu reflekslerden birisidir…

Çocuklarda Öksürüğe Ne İyi Gelir? görseli

Çocuklarda Öksürüğe Ne İyi Gelir?

İnsanlarda üst solunum yolları, mukus adı verilen yapışkan bir madde üretir. Üretilen bu mukus, solunum sırasında dışarıdan havayla birlikte alınan yabancı partiküllerin tutulmasını sağlar.

Boğaz Ağrısı Nedir, Nasıl Geçer? görseli

Boğaz Ağrısı Nedir, Nasıl Geçer?

Boğaz ağrısı herkesin yaşamının bir bölümünde karşılaştığı bir problemdir. Kaşıntı, yanma, boğaza bir şey takılmış hissi, boğaz ağrısı şikayetleri arasında yer alır. Boğazda ağrı hissi, sağlık kuruluşlarına en sık başvuru nedenlerinin başında gelen bir semptomdur.

Boğaz Ağrısı Nedenleri Nelerdir? görseli

Boğaz Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Boğaz ağrısı, bu bölgede özellikle yutkunma sırasında kötüleşen ağrı, tahriş ve kaşıntı gibi rahatsız edici duyguların varlığını ifade eder. Her yıl milyonlarca insan boğaz ağrısı şikayeti ile doktorlara başvurur.

Çocuklarda Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer? görseli

Çocuklarda Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer?

Boğaz ağrısı, bu bölgede çeşitli nedenlerle oluşan kuruluk ve tahriş sonrası meydana gelen bir belirtidir. Okul çağı yaş grubundaki çocuklarda boğaz ağrısı, en sık karşılaşılan şikayetler arasındadır.

Ses Kısıklığı Nedenleri Nelerdir, Nasıl Geçer? görseli

Ses Kısıklığı Nedenleri Nelerdir, Nasıl Geçer?

Seste kısılma meydana gelmesi, bazı kişilerin ses tonunun bir miktar düşmesi şeklinde ortaya çıkarken bazı kişilerde ise sesin neredeyse duyulmayacak seviyeye gelmesi olarak da kendisini gösterebilir.

Alerjik Öksürük Nedir Ne İyi Gelir? görseli

Alerjik Öksürük Nedir Ne İyi Gelir?

Öksürük, insanlarda sıklıkla görülebilen bir semptom olarak kabul edilir. Öksürüğün sıklığı, süresi ve varsa eşlik eden diğer belirtiler ile birlikte değerlendirilir ve tanısı konulduktan sonra tedavi süreci başlar. Farklı sebeplerden kaynaklı çeşitli türde öksürük tipleri mevcuttur.

Balgam Nasıl Atılır? görseli

Balgam Nasıl Atılır?

Balgam, başta akciğerler olmak üzere alt solunum yollarında sentezlenen mukusu tanımlar. Bu mukus salgısı çeşitli mikrop ve maddenin akciğerlere ulaşmasını ve enfeksiyon oluşturmasını engelleyici özellik gösterir.

Balgam Nedir, Neden Olur? görseli

Balgam Nedir, Neden Olur?

Balgam akciğerlerimizde bulunan bronşlar ve bronşioller tarafından üretilen müküs yapısında Balgam akciğerlerimizde bulunan bronşlar ve bronşioller tarafından üretilen mukus yapısında sıvı bir maddedir. Mukus üreten hücrelere …

Boğaz Tahrişi Belirtileri Nelerdir, Nasıl Geçer? görseli

Boğaz Tahrişi Belirtileri Nelerdir, Nasıl Geçer?

Boğaz tahrişi her ne kadar bakteriyel ya da viral enfeksiyonların bir erken belirtisi olarak kabul edilse de bu durum genellikle saman nezlesi gibi alerjik durumların semptomlarından biridir.

Hamilelikte Öksürük Nasıl Geçer görseli

Hamilelikte Öksürük Nasıl Geçer

Soğuk algınlığı, grip, alerji ve solunum sistemini etkileyen daha pek çok hastalık, solunum sistemi mukozasının normalden çok daha fazla sekresyon salgılamasına yol açar. Burundan başlayıp akciğerlere kadar uzanan …

Kronik Öksürük Nedir, Nasıl Geçer? görseli

Kronik Öksürük Nedir, Nasıl Geçer?

Öksürük akciğerlerimizin kendini savunma mekanizmalarından biridir. Öksürdüğümüzde akciğerlerimizi rahatsız eden mukus ve yabancı maddeleri dışarıya atarız.

Soğuk Algınlığı Nedir, Belirtileri Nelerdir? görseli

Soğuk Algınlığı Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Soğuk hava solunduğunda burun mukozasında yer alan silia isimli hücrelerin hareketliliği azalır ve bu durum virüslerin solunum yollarından uzak tutulmalarını engeller. Dolayısıyla özellikle kış aylarında bağışıklık sisteminin de …

Öksürüğe Ne İyi Gelir? - Nasıl Geçer? görseli

Öksürüğe Ne İyi Gelir? - Nasıl Geçer?

Birçok hastalık kendisini öksürükle belli eder. Soğuk algınlığı ve grip gibi rahatsızlıkların dışında öksürük ciddi hastalıkların da habercisi olabilir. Her insan günde birkaç defa çeşitli nedenlerle …