Boğaz ağrısı yaşayan kadın görseli

Boğaz ağrısı herkesin yaşamının bir bölümünde karşılaştığı bir problemdir. Kaşıntı, yanma, boğaza bir şey takılmış hissi, boğaz ağrısı şikayetleri arasında yer alır. Boğazda ağrı hissi, sağlık kuruluşlarına en sık başvuru nedenlerinin başında gelen bir semptomdur. Her yıl milyonlarca insan boğaz ağrısı şikayeti ile doktorlara başvurur. Genel olarak bahsedilirse virüsler, bakteriler ve hava kuruluğu gibi çevresel faktörler, boğaz ağrısının en sık nedenleri arasındadır. Boğaz ağrısı her ne kadar rahatsız edici bir şikayet olsa da genellikle bir süre sonra kendiliğinden gerileme eğiliminde olan bir sağlık problemdir.

Boğaz Ağrısı Nedir?

Boğaz ağrısı, bademcikler, ses telleri ve genzin (ağız boşluğunun hemen arkasındaki kısım) bulunduğu bölgedeki dokuların inflamasyonu (iltihaplanması) sonucu oluşan bir şikayettir. Boğaz ağrısının gelişmesi ile birlikte bireyler, besinleri tüketirken yutkunma sırasında veya konuşurken bu şikayetin varlığından yakınır. Tahriş hissi ile birlikte seyreden boğaz ağrısı, bazı durumlarda yutkunma sırasında daha belirgin hale gelebilir.

Boğaz Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

Boğaz ağrısı şikayetinin oluşmasında en sık olarak virüsler karşımıza çıkar. Rhinovirus (nezle virüsü), influenza (grip virüsü), adenovirüs, koronavirüs ve parainfluenza virüsü, boğaz ağrısı şikayetine neden olabilen başlıca viral patojenlerdir. Boğaz ağrısının bir diğer sık karşılaşılan nedeni olan bakteriler; özellikle çocukların neredeyse yarısında, bu şikayetin altında yatan neden olarak karşımıza çıkar. Streptococcus türü bakteriler nedeniyle oluşan boğaz ağrısında yüksek ateş, boğazda beyaz yama şeklinde lezyonlar ve boyun bölgesinde şiş ve ağrılı bezler gibi diğer şikayetler de boğaz ağrısına eşlik edebilir. Mikroplar nedeniyle oluşan boğaz ağrısına karşı atılacak en önemli adımlardan birinin el hijyenine dikkat edilmesi olduğu unutulmamalıdır. Su ve sabuna ulaşımın olmadığı hallerde ise el dezenfektanları kullanılarak gerekli hijyen sağlanabilir. Bu temizlik uygulamaları özellikle el sıkışma, kapı kolu veya klavye gibi ortak eşyalara dokunma sonrasında tekrarlanmalıdır.

Polen, çimen veya hayvan tüyü gibi çeşitli maddelerin kimyasal yapısı bazı insanlarda bağışıklık sisteminin aşırı bir aktivasyon göstermesine neden olarak, boğazda tahriş ve ağrıya neden olabilir. Boğaz ağrısı dışında burun akıntısı, gözlerde sulanma ve hapşırma, alerjik kökenli boğaz ağrılarında oluşabilecek diğer belirtiler arasındadır. Alerjik durumlarda burun içerisinde aşırı miktarda üretilen sıvı, genze doğru akarak boğaz üzerine damlayabilir. Post nazal akıntı olarak isimlendirilen bu durum, boğazı tahriş ederek boğaz ağrısı şikayeti gelişimi ile sonuçlanır.

Öksüren görseli

Çevresel kaynaklı maruz kalınan bazı kimyasallar, boğaz bölgesindeki mukozayı tahriş ederek boğaz ağrısı şikayetinin oluşmasına zemin hazırlayabilir. Hava kirliliği, sigara dumanı ve çeşitli temizlik kimyasallarına maruz kalınması, boğaz ağrısı ile sonuçlanabileceği için dikkatli olunmalıdır.

Hava kuruluğu, burun, ağız ve boğaz bölgesindeki dokularda nem kaybına neden olarak bu yapıların kuruması ile sonuçlanabilir. Kuruyan dokular zaman içerisinde tahriş olarak boğaz ağrısı şikayetinin gelişmesine neden olabilir. Hava kuruluğuna maruziyet, özellikle soğuk kış aylarında soğuk ve kuru hava veya kapalı ortamlarda kullanılan ısıtıcılar nedeniyle meydana gelir.

Bir diğer boğaz ağrısı nedeni de bu bölgede meydana gelen travmalardır. Direkt olarak boyuna alınan travmalara ek olarak sert gıdaların boğazda kalması, bu bölgenin tahriş olmasına ve boğaz ağrısı şikayetinin gelişmesine neden olabilir. Ses tellerinin ve boğaz bölgesindeki kasların aşırı kullanılması da boğaz ağrısı nedenleri arasında yer alır. Özellikle fitness antrenörlüğü veya öğretmenlik gibi meslek mensupları sürekli olarak yüksek ses tonu ile konuşmak zorunda olan iş gruplarıdır. Bu bireylerde gerilen ses telleri ve kaslar yeterince dinlendirilmediğinde boğaz ağrısı şikayetine neden olabilirler.

Boğaz Ağrısının Belirtileri Nelerdir, Teşhisi Nasıl Konulur?

Boğaz ağrısı şikayeti olan çoğu bireyde çeşitli belirtilerin de eşlik ettiği görülür. Boğaz ağrısı bu durumun altında yatan nedene bağlı olarak sürekli veya sadece yutkunma sırasında ortaya çıkabilir. Boğaz ağrısı ile birlikte oluşabilecek belirtiler şu şekilde özetlenebilir:

 • Konuşma veya yutkunma sırasında boğaz ağrısının şiddetinde artış meydana gelmesi,
 • Boyun ve çene bölgesindeki bezlerde şişme,
 • Bademciklerin kızarık görünmesi ve şişmesi,
 • Bademcikler üzerinde beyaz renkli lekelenmeler oluşması,
 • Ses kısıklığı veya seste kabalaşma.

Bademcikler üzerinde oluşan beyaz lezyonlar, boğaz ağrısının nedeni hakkında fikir vermesi açısından önem arz eder. Sadece şiş ve kırmızı görünen bademcikler virüslere bağlı oluşan boğaz ağrısına işaret ederken; üzerinde beyaz lezyonlar olan bademcikler, altta yatan nedenin bakteriler olabileceğini düşündürür. Bu belirtiler dışında boğaz ağrısına diğer çeşitli şikayetler de eşlik edebilir:

 • Burun tıkanıklığı veya burun akıntısı,
 • Hapşırma,
 • Öksürük,
 • Ateş,
 • Üşüme, titreme,
 • Vücudun çeşitli bölgelerinde ağrı hissedilmesi,
 • Baş ağrısı,
 • İştah kaybı.
Muayene olan çocuk görseli

Birçok boğaz ağrısı şikayeti genellikle 5-10 gün içerisinde gerileme gösterir. Sık olarak boğaz ağrısı yaşama konusunda risk grubunda yer alan kişiler şu şekilde özetlenebilir:

 • 5-15 yaş arasındaki çocuklar,
 • Çeşitli alerjileri bulunan bireyler,
 • Bağışıklık sistemi çeşitli nedenlerle zayıflamış olan kişiler,
 • Çeşitli kimyasal irritanlara maruz kalmış bireyler,
 • Bademcikleri anatomik olarak normalden büyük veya farklı şekilde olan kişiler.

Boğaz ağrısı tanısı, mevcut belirtiler ışığında rutin fizik muayene ile koyulabilir. Küçük bir ışık kaynağı vasıtası ile boğaz ve arkası incelendiğinde, kızarıklık ve ödem gibi diğer belirtiler de tespit edilebilir. Aynı zamanda boyun muayenesi ile şişen lenf bezlerinin de ortaya çıkarılması sağlanabilir.

Doktorunuzun bilgisi ve önerisi dahilinde yapabileceğiniz çeşitli uygulamalar, bu şikayetin hafifletilmesinde etkili olabilir. Ancak bazı durumlarda medikal müdahale ihtiyacı söz konusudur. Özellikle kalıcı ve kendiliğinden gerileme göstermeyen boğaz ağrılarında, kulak ağrısı, ciltte döküntü, kanlı balgam veya yüksek ateş gibi ek semptomların varlığında, sağlık kuruluşlarına başvurarak uzman hekimden destek alınması önerilir.

Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer, Ne İyi Gelir?

Boğazda tahriş, kuruluk ve kaşıntı şeklinde oluşan boğaz ağrısı, bireylerin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyebilen bir şikayettir. Bu şikayetin hafifletilmesi, kişinin gün içerisinde daha aktif olmasına ve uyku kalitesinin iyileştirilmesine kadar oldukça etkili bir geri dönüş sağlayabilir.

Boğaz ağrısı şikayetine genellikle burun, sinüsler ve boğaz bölgesinde salgı artışı da eşlik eder. Tuzlu su ile yapılan gargara, sekresyonların atılımını kolaylaştırarak bu şikayetin hafifletilmesinde etkili olabilecek bir yaklaşımdır. Bir bardak ılık suyun içerisine yarım çay kaşığı tuz eklenerek oluşturulan solüsyon, gargara için kullanılabilir. Hava kuruluğu kaynaklı olarak oluşan boğaz ağrılarında yaşanılan ortamın nemlendirici cihazlar vasıtasıyla nemlendirilmesi, hem oluşan şikayetin hafifletilmesine hem de bu nedenle boğaz ağrısının tekrar meydana gelmesine karşı atılabilecek bir adımdır. Hava nemlendirici cihazları bulunmayan kişiler, sıcak su vasıtası ile nemlendirilmiş havada nefes alarak boğaz ağrısı şikayetlerinin hafifletilmesine katkı sağlayabilirler.

Boğaz ağrısı ve geniz akıntısı varlığında bireyler, yatarken rahat nefes alıp verme konusunda zorluk yaşayabilir. Yatarken başın altına koyulacak fazladan bir yastık, başın daha yüksekte olmasını sağlayarak geniz bölgesindeki akıntının rahatlamasına yardımcı olabilir. Böylelikle ağızdan nefes alıp verme yerine solunum için burun kullanılır. Böylece ağız açık şekilde uyuma sonucu boğaz bölgesinde meydana gelebilecek kuruluğun önüne geçilmesi sağlanabilir.

Hapşuran çocuk görseli

Boğaz ağrısı şikayeti olan kişilerin atlamaması gereken bir diğer önemli nokta da günlük sıvı tüketimlerini artırmaktır. Ancak sıvı tüketimi artırılırken asitli ve boğazı tahriş edebilen sıvıların tüketiminden kaçınılmalı; bunu yerine su tercih edilmelidir. Yeterli miktarda sıvı tüketiminin yapılmaması halinde, boğaz bölgesinde doğal nemlendirici özellik gösteren tükürük ve mukus salgısı yeterli düzeyde üretilemeyebilir. Giderek kuruyan boğaz bölgesinde inflamasyonda kötüleşme meydana gelerek şişlik ve ağrı şikayetinin de ağırlaşmasına neden olabileceği için bilinçli olunmalıdır. Sıvı tercihi yapılırken suya ek olarak sıcak çay ve çorbaların tüketilmesi de uygundur. Ancak bu gıda ve içeceklerin aşırı sıcak olmamasına dikkat edilmelidir. Aşırı sıcak sıvıların tüketimi, hali hazırda tahriş olmuş boğaz dokusunun daha fazla zarar görmesine neden olarak, oluşan şikayetlerin de kötüleşmesi ile sonuçlanabilir. Aşırı sıcak çay ve çorba dışında alkol ve kafein içeren içecekler de boğaz bölgesinde kuruluğun artmasına neden olabileceği için kaçınılması gereken diğer sıvılar arasında yer alır.

Çocuklarda Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Çocuklarda soğuk algınlığı nedeniyle oluşan boğaz ağrısına karşı hekimlerinin bilgisi dahilinde yapabileceğiniz çeşitli uygulamalar bulunur. Çocuğun bulunduğu odanın nemlendirilmesi, boğaz kuruluğu nedeniyle oluşan şikayetlerin azaltılmasına katkı sağlayabilir. Burun tıkanıklığı şikayetinin eşlik etmesi halinde nazal aspiratörler yardımıyla biriken mukusun temizlenmesi çocukların daha rahat nefes alıp vermesine yardımcı olabilir. Aynı zamanda soğuk algınlığı nedeniyle oluşan boğaz ağrısı bulunan çocuklarda günlük sıvı tüketimine de dikkat edilmelidir.

Bisolduo Şurup ve Bisolduo Action Sprey, öksürüğü rahatlatır ve boğaz ağrısını yatıştırır.

Bisolnatur ürün görseli

Bisolduo şurup, saf ve doğal bal içeriğine ek olarak hatmi kökünün kuru ekstresini ihtiva eder. Bisolduo şurup ve Bisolduo Action Sprey ilaç değildir, öksürüğün rahatlamasına yardımcı olur. Bal, akışkanlığı artırıcı özelliği ile birlikte kuru boğaz ağrısının dindirilmesine katkı sağlayabilen bir doğal maddedir. Hatmi kökü (Althaea officinalis) ise Avrupa, Doğu Asya ve Kuzey Afrika bölgelerine özgü bir bitkidir. Bu bölgelerin geleneksel tıbbi uygulamalarında binlerce yıldır kullanılan bu bitki, mukusa benzeri bir madde içererek boğaz üzerini kaplar ve bu bölgenin yumuşamasına katkı sağlar. Bisolduo şurup, boğaz bölgesinde tahriş olan mukozanın yatışmasını ve tekrarlayıcı olarak ortaya çıkan kuru öksürük şikayetinin yatıştırılmasına yardımcı olabilir. Hatmi kökünün kaplayıcı etkisi, boğaz bölgesinde tahrişe neden olabilen dış etkenlere karşı kişinin sağlığını korumasına katkı sağlar.

Bisolnatur ürün görseli

Bisolduo öksürük şurubuna ek olarak, boğaz ağrısına ve öksürüğe ilk müdahalede kullanılabilecek Bisolduo Action Sprey öksürüğü rahatlatır, boğaz ağrısını azaltır. Bisolduo Action Sprey bal ve hatmi kökü ekstresine ek olarak içerdiği Ectoin ile tahrişe uğramış boğaz mukozal dokusunun üzerinde koruyucu film oluşturabilir; bu bölgenin nemlendirilmesine katkıda bulunur ve mukozanın bariyer fonksiyonunu destekleyici özellik göstererek sağlığın korunmasına katkı sağlar. Bu etkileri ile Bisolduo Action Sprey soğuk algınlığı kaynaklı olarak ortaya çıkan şikayetlerin seyrinde lokal olarak hafifletici katkıda bulunur.

Gluten, laktoz, alkol, yapay aroma ve koruyucu içermeyen Bisolduo şurup, bir tatlı kaşığı vasıtası ile tüketilebilir. 2-6 yaş arasındaki çocuklarda günde en fazla 3 defa olacak şekilde yarım tatlı kaşığı (2,5 ml) olarak kullanılabilir. 6-12 yaş arasındaki çocuklarda günde en fazla 3 defa olacak şekilde 1 tatlı kaşığı (5 ml) olarak tüketilebilir; yetişkinler ve adolesanlarda günde en fazla 6 defa olacak şekilde 1 tatlı kaşığı (5 ml) olarak tüketilebilir. Bisolduo Action Sprey’in kullanımı 2-5 yaş arasındaki çocuklar için günde 3 kez 1 defa püskürtülerek kullanılır. 6-11 yaş arasındaki çocuklarda ise önerilen kullanım şekli günde 3 defa 2 kez püskürtme şeklindedir. Daha büyük çocuklar ve yetişkinler için Bisolduo Action Sprey günde birkaç kez 4 defa püskürtülerek kullanılabilir. Oldukça kullanışlı olan Bisolduo Action Sprey aynı zamanda taşıma açısından da kolay bir üründür.

Bisolduo Şurup ve Bisolduo Action Sprey, öksürüğü rahatlatmaya ve boğaz ağrısını yatıştırmaya yardımcı olur. Bisolduo Şurup aynı zamanda boğaz tahrişine neden olan dış faktörlere karşı mukozayı kaplar, veöksürme dürtüsünü dindirerek tahriş olmuş boğazınızı rahatlatmaya yardımcı olur.

Kaynakça

1- https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/sore-throat/symptoms-causes/syc-20351635

2- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK519550/

3- https://www.healthline.com/health/sore-throat

4- https://www.medicalnewstoday.com/articles/311449

5- https://www.healthline.com/health/cold-flu/sore-throat-natural-remedies

6- https://www.healthline.com/health/cold-flu/help-sore-throats

7- https://www.verywellhealth.com/overview-of-sore-throat-1191991

8- https://www.healthline.com/health/food-nutrition/marshmallow-root

9- https://www.bisolnatur.com.tr/urunler/bisolduo-surup/

10- https://www.bisolnatur.com.tr/urunler/bisolduo-sprey/

11- https://www.whattoexpect.com/childrens-health-and-safety/sore-throats-in-children.aspx

Yayınlama Tarihi: 2021-11-10

Son güncellenme Tarihi: 2021-11-10


Kuru ve Balgamlı Öksürük

Bisolnatur ürün görseli

Doğal içeriği ile öksürüğü rahatlatır, boğaz ağrısını yatıştırır.

Kuru Öksürük ve Boğaz Ağrısı

Bisoldu Şurup ürün görseli

Anında yatıştırıcı etkisi ile kuru öksürüğü rahatlatır, boğaz ağrısını yatıştırır.

Bisoldu Sprey ürün görseli

Semptomların kötüleşmesini önlemek için anında etki ederek öksürüğü rahatlatır, boğaz ağrısını azaltır.

Soğuk Algınlığı Virüslerine Etkili

Bisol Viral ürün görseli

Soğuk algınlığı virüslerini hapseder, etkisiz hale getirir ve sizi korur.

Nereden Satın Alabilirim? harita görseli

Nereden Satın Alabilirim?

Bisolnatur ve Bisolduo’yu eczanelerden reçetesiz satın alabilirsiniz, çocuklarda doktora danışılarak kullanılması gerekmektedir. Size en yakın eczaneyi bulmak için:

Öksürük ve soğuk algınlığını yenmek için ipuçlarımızı keşfedin

Öksürük Nedir? görseli

Öksürük Nedir?

Genelde soğuklarla birlikte kendini gösteren öksürük bazen önemli bir iş görüşmesinde, bazen çok önemli bir sınavda, bazen en mutlu olduğunuz an gibi olmadık yerlerde hayatınızı kâbusa çevirebilir.

Kuru Öksürük Nasıl Geçer, Ne İyi Gelir? görseli

Kuru Öksürük Nasıl Geçer, Ne İyi Gelir?

Normal şartlarda öksürük, son derece doğal bir reflekstir. Vücut; öksürük yoluyla solunum yolundaki yabancı ve/veya zararlı partikülleri ya da mikropları uzaklaştırır. Bununla…

Balgamlı Öksürük görseli

Balgamlı Öksürük

Yaş öksürük olarak da bilinen balgamlı öksürük solunum yolları enfeksiyonuna bağlı olarak gelişen bir durumdur. Balgamlı öksürük birçok hastalığın belirtisi olabilir.