Hapşuran çocuk görseli

Normal şartlarda öksürük, son derece doğal bir reflekstir. Vücut; öksürük yoluyla solunum yolundaki yabancı ve/veya zararlı partikülleri ya da mikropları uzaklaştırır. Bununla birlikte öksürük, alerji, viral bir enfeksiyonun veya pek çok şeyin habercisi olabilir. Öksürük kuru ya da balgamlı olabilir.

Hapşuran çocuk görseli

Kuru Öksürük Nedir?

Kuru öksürük, mukus (balgam) üretmeyen öksürüğü ifade eder. Öksürük, solunum yollarını tahriş edici maddelerden arındırmaya yarayan bir savunma mekanizmasıdır.

Kuru Öksürük Nedenleri Nelerdir?

Kuru öksürüğün pek çok nedeni vardır. Bunlardan en yaygın olanı, soğuk algınlığı gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarıdır.

Kuru Öksürük Nasıl Geçer?

Kuru öksürüğün giderilmesi bazı durumlarda zor olabilir. Solunum yolları aşırı duyarlı hâle geldiğinde, öksürme sebebiyle boğaz kolayca tahriş olur ve öksürüğün daha da şiddetlenmesine neden olabilir.

Kuru öksürüğün verdiği rahatsızlığı gidermek ve boğazı rahatlatmak için bal tüketilebilir. Bal tüketmek, boğaz ağrısını gidermek için tercih edilen, geleneksel bir yöntemdir. Bal kendi başına ya da ılık bir içecekle karıştırılarak tüketilebilir. Balın 1 yaşından küçük çocuklara verilmesi önerilmez.

Öksürüğe yakalanmamak için bazı ipuçlarını bilmek de önemlidir. Öksürüğün başlıca nedenleri grip ve soğuk algınlığıdır. Solunum yolu enfeksiyonlarına yakalanmamak ve hastalığı başkalarına yaymamak için aşağıdaki önlemlerin alınması önerilir:

  • Hasta kişilerle yakın temastan kaçınılmalıdır. Eller bol su ve sabunla sık sık yıkanmalıdır. Kişi eğer hasta olduğunu hissediyorsa, kalabalık ortamlara (okul, iş vb.) girmekten kaçınmalıdır.
  • Öksürürken ya da hapşırırken, burun ve ağız dirsek içi ile kapatılmalıdır.
  • Bol sıvı tüketilmelidir.
  • Bulunulan ortam sık sık havalandırılmalıdır.

Kuru Öksürüğe Doğal ve Etkili Öksürük Şurubu - Bisolnatur

Bisolnatur ürün görseli

Bisolnatur, doğal içeriğiyle boğazda koruyucu bir tabaka oluşturarak, boğazın tahriş olmasını engeller ve kuru öksürüğü rahatlatır. Aynı zamanda, balgamlı öksürükte de yumuşatarak kolayca atılmasını sağlar.

Bisolnatur’ün İçeriği

Doğal içerikli Bisolnatur, patentli Poliflav M.A. kompleksi ve bal içerir.

Bisolnatur ürün görseli

Poliflav M.A. kompleksi

Mızrak yapraklı sinirotundan elde edilen polisakkarit fraksiyonu ile kekikten elde edilen flavonoid fraksiyonundan oluşur.

Bisolnatur ürün görseli

Bal

Doğadaki en eski şifa kaynaklarından biri olan bal, solunum yollarında kayganlaştırıcı bir etkiye sahiptir. Öksürüğün sebep olduğu boğaz tahrişini rahatlatır.

Bisolnatur’ün Özellikleri

Doğal içeriğiyle öksürüğü rahatlatan Bisolnatur renklendirici, koruyucu, tatlandırıcı, paraben gibi hiçbir katkı maddesi içermez. Aynı zamanda, glüten de içermediği için çölyak hastaları tarafından güvenle kullanılabilir.

Bisolnatur içerdiği doğal şeftali, limon ve portakal aromaları ile hoş bir tada sahiptir. T.C Sağlık Bakanlığı TİTCK’na* kayıtlı olan Bisolnatur, 1 yaşından büyük herkes tarafından kullanılabilir. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde ise doktora danışılarak kullanılabilir.

*Türkiye İlaç Tıbbi Cihaz Kurumu

Bisolnatur Nasıl Kullanılır?

Bisolnatur’u kullanmadan önce kullanım kılavuzu dikkatle okunmalıdır. Doğru şekilde kullanım için, şişe açılmadan önce iyice çalkalanmalı ve kutu ile birlikte verilen kaşık kullanılmalıdır.

Hamile ve emzirenler doktora danışarak Bisolnatur’ü kullanabilir.

Tüketiciler için önerilen kullanım dozları şu şekildedir (bir doz=bir ölçü kaşığı):

  • 1-6 yaş arasındaki çocuklarda, 1 ölçü kaşığı (5 ml) olmak üzere günde iki doz
  • 6 yaş ve üzerindeki çocuklarda 2 ölçü kaşığı (10 ml) olmak üzere günde iki doz
  • Yetişkinlerde ise 2 ölçü kaşığı (10 ml) olmak üzere günde iki doz (Aynı zamanda, yetişkinlerde, tüketicinin gerekli gördüğü durumlarda kısa aralıklarla 4 defaya kadar kullanılması mümkündür.)

Sağlık Bakanlığı’na kayıtlı olan Bisolnatur’ün 1 yaş üzeri çocuklar için kullanımı uygundur. Yetişkinlerde veya çocuklarda uyku hâline sebep olmaz. Bisolnatur’ün kullanımında, öksürük belirtilerinin bir hafta içinde iyileşmemesi hâlinde doktora veya eczacıya başvurulması önerilir.

Bisolnatur Saklama Koşulları

Bisolnatur; serin, kuru ve çocukların ulaşamayacağı bir yerde saklanmalıdır. Direkt olarak güneş ışığına maruz bırakılmamalıdır. Şişesi açıldıktan sonra 3 ay içinde tüketilmelidir.

Kaynakça

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2080754/

https://www.nhs.uk/conditions/cough/

https://www.medicalnewstoday.com/articles/322394

Yayınlama Tarihi: 2021-09-01

Son güncellenme Tarihi: 2021-09-01


Kuru ve Balgamlı Öksürük

Bisolnatur ürün görseli

Doğal içeriği ile öksürüğü rahatlatır, boğaz ağrısını yatıştırır.

Kuru Öksürük ve Boğaz Ağrısı

Bisoldu Şurup ürün görseli

Anında yatıştırıcı etkisi ile kuru öksürüğü rahatlatır, boğaz ağrısını yatıştırır.

Bisoldu Sprey ürün görseli

Semptomların kötüleşmesini önlemek için anında etki ederek öksürüğü rahatlatır, boğaz ağrısını azaltır.

Soğuk Algınlığı Virüslerine Etkili

Bisol Viral ürün görseli

Soğuk algınlığı virüslerini hapseder, etkisiz hale getirir ve sizi korur.

Nereden Satın Alabilirim? harita görseli

Nereden Satın Alabilirim?

Bisolnatur ve Bisolduo’yu eczanelerden reçetesiz satın alabilirsiniz, çocuklarda doktora danışılarak kullanılması gerekmektedir. Size en yakın eczaneyi bulmak için:

Öksürük ve soğuk algınlığını yenmek için ipuçlarımızı keşfedin

Öksürük Nedir? görseli

Öksürük Nedir?

Genelde soğuklarla birlikte kendini gösteren öksürük bazen önemli bir iş görüşmesinde, bazen çok önemli bir sınavda, bazen en mutlu olduğunuz an gibi olmadık yerlerde hayatınızı kâbusa çevirebilir.

Kuru Öksürük Nasıl Geçer, Ne İyi Gelir? görseli

Kuru Öksürük Nasıl Geçer, Ne İyi Gelir?

Normal şartlarda öksürük, son derece doğal bir reflekstir. Vücut; öksürük yoluyla solunum yolundaki yabancı ve/veya zararlı partikülleri ya da mikropları uzaklaştırır. Bununla…

Balgamlı Öksürük görseli

Balgamlı Öksürük

Yaş öksürük olarak da bilinen balgamlı öksürük solunum yolları enfeksiyonuna bağlı olarak gelişen bir durumdur. Balgamlı öksürük birçok hastalığın belirtisi olabilir.